Преглед на публикация

Какви мерки предприема община Стара Загора за подобряване на качеството на въздуха?

21
February
2017

Въпрос

Приключено в срок

Присъединени: 5

Отговор: ИН: IE7 Какви мерки предприема Община Стара Загора за подобряване на качеството на въздуха.
Подобряването на качеството на живот на населението в общината чрез осигуряване на благоприятна околна среда и запазване природните дадености на региона на основата на устойчиво управление на околната среда е основна стратегическа цел, заложена в политиката по околна среда на Община Стара Загора.
Подобряването на качеството на въздуха и достигане на установените норми е конкретна цел за постигане на тази стратегическа задача.
Наблюдението върху качеството на атмосферния въздух и неговият контрол се осъществява от Национална система за мониторинг на КАВ, част от НСМОС. Тя се обслужва от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) към Министерството на околната среда и водите. Качеството на атмосферния въздух в град Стара Загора се контролира от един постоянен пункт за мониторинг - АИС „Зелен клин“. Пунктът функционира като автоматична измервателна станция с Eol код BG0055A – StZag1. Разположен е в застроената част на гр. Стара Загора – парк Зелен клин, без преобладаващо влияние на емисии от производствени дейности, но отчитащ емисии от битовия сектор. Съгласно Заповед №РД-66/28.01.2013 г. на МОСВ пунктът е класифициран като: градски фонов пункт. Извършват се денонощни измервания на показателите: ФПЧ10, серен диоксид, азотен диоксид, въглероден оксид, азотни оксиди, озон, азотен оксид, метанови и неметанови въглеводороди, както и стандартен набор от метеорологични параметри.
Получените резултати от измерване на КАВ от пункта за мониторинг постъпват в реално време в Изпълнителна агенция по околна среда, която от своя страна изпълнява ангажиментите на Р. България по Решение 2011/850/ЕС за докладване на данни за КАВ пред Европейската агенция по околна среда. Тези данни са единствените легитимни данни за качеството на атмосферния въздух в Република България и в частност за гр. Стара Загора. Съществуват множество различни сайтове, които представят нарочно обработени данни за качеството на атмосферния въздух при използване на методи за обработване (моделиране, интерполиране и др.) Тези данни не са представени по надлежния ред и за тяхната коректност никой не носи отговорност.
Анализът на данните от пункта за мониторинг „Зелен клин“ през последните 5 години показва, че единственият проблем в качеството на атмосферния въздух на град Стара Загора е свързан с превишаване на допустимите норми по показателя фини прахови частици с размер по-малък от 10 микрона. Допустимият брой превишения годишно на средноденонощната норма от 50 микрограма на куб. м. е 35 денонощия.
Дейностите и мерките по подобряване на качеството на атмосферния въздух са разписани в нарочно изготвена и одобрена програма. В програмата са включени задачи и дейности, които са с краткосрочен и дългосрочен период на изпълнение.
Актуалната към момента Програма за намаляване на вредните емисии в атмосферния въздух (ФПЧ10) и достигане установените норми на територията на град Стара Загора с период на действие 2016 – 2020 год. е разработена на база извършен цялостен анализ на условията за формиране на емисиите на фини прахови частици и е публикувана на официалната интернет страница на общината.
От извършената в програмата оценка на влиянието на различните групи източници на емисии на фини прахови частици върху формиране на средноденонощните стойности на показателя е установено, че най-голям дял има битовото отопление. Всички превишения на допустимите норми са регистрирани през зимния период, което е потвърждение на резултатите от анализа.
В същата програма е представен и анализ на ефективността на изпълнените в предходните години мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух.

Община Стара Загора, Отдел Екология и земеделие
ИН: QQ7
Статус: Приключено - Отговорено
Видимост: Публична
Пренасочено към: Община Стара Загора
Планирано за приключване: 02.03.2017
Приключено на: 02.03.2017
Здравейте,

Интересува ме какви мерки предприема община Стара Загора за борба със запрашаването /замърсяването на въздуха и подобряване на качестото му ( което, както знаем е силно влошено най-малко заради ТЕЦ-овете).

http://maps.who.int/airpollution/ - Стара Загора макар и в жълто (към момента на публикуване) попада в един от най-замърсените участъци в страната.

Как и колко често се измиват улиците и се почистват, за да се намалят твърдите прахови частици? Има ли наличен машинен парк за тази цел и екологичен ли е той?

Кой следи дали индустриалните предприятия се вместват в показателите - има ли регистрирани нарушения за последната година?

Има ли план за укрепванена "зеления щит", който съществъва(ше) между града и индустриалната зона по канала? Предвижда ли се повишаване на зелените площи в индустриалните зони.

Водят ли се разговори с бизнеса за повишаването на зелените зони около производствата? Предвиждат ли се стимули за такива инициативи финансирани от тяхна страна?

Имате ли обратна връзка дали МВР следи ли дали автокъщите предлагат за продажба автомобили без филтри за твърди частици ( познайте какъв е отговора)? Колко наложени наказания има за последните 4 години по тази точка?

Предвиждат ли се нови тролейбусни линии, които да заменят автобусите ( които макар и нови и подменени днес, след 5 години, пак ще бълват черни облаци )?

Има ли конкретна цел/показател цифра каква част от територията на града трябва да бъде зелена?

Има ли план за въвеждане на контейнери, които не са почти непрекъснато отворени и съответно замърсяват с боклук/фини прахови частици?

Програми , които да стимулират индустрията/частните ползватели да преминават на по-екологични форми на отопление от "дърва" ?

Имате ли данни за реалния ефект, който постигна общината с реализирането на проектите за велоалии ( какъв е методът, по който се измерва този ефект )?

Ако искаме съгражданите ни да дишат чист въздух, тези проблеми ( и още толкова, за които не се сещам) ще трябва да намерят решението си.
  • 22
    February
    2017
    Община Стара Загора назначи Отдел Екология и земеделие към тази публикация.
  • 21
    February
    2017
    Статусът на публикацията беше променен на Активно, в изчакване за пренасочване (предишен статус: Изчакване за активиране).
  • 21
    February
    2017
    Публикацията беше пренасочена за обработка към административна група Община Стара Загора .
  • 02
    March
    2017
    Община Стара Загора приключи публикацията със статус Приключено - Отговорено (предишен статус: Изчакване на становище).